Election day is near!

The HPOU PAC endorses . . .(PRINT HERE)

THE FOLLOWING LIST OF NAMES ARE THOSE CANDIDATES the HPOU PAC has deemed the best representatives of the interest of Houston police officers and their families.

It’s crucial that every person whose name appears herewith win the election set for Tuesday, Nov. 8. Early voting is already underway.

The venting process for these candidates was not done overnight by the skin of our teeth. Each candidate was carefully bombarded with questions and follow-ups about law enforcement in general and HPD officers in particular. Many of their opponents refused to be confronted by PAC members in the orderly screening process of the past few months.

This is the final list of PAC-endorsed candidates. We urge to you email a copy to your friends and family members.

2022 Endorsements

Governor:                                                        Greg Abbott (R)

Lt Governor:                                                    Dan Patrick (R)

Attorney General:                                            Ken Paxton (R)

Comptroller:                                                    Glenn Hegar (R)

Texas Land Commissioner:                             Dawn Buckingham (R)

Texas Railroad Commissioner:                       Wayne Christian (R)

Texas Agriculture Commissioner:                   Sid Miller (R)

Senate District 1:                                              Bryan Hughes (R)

Senate District 4:                                              Brandon Creighton (R)

Senate District 6:                                              Carol Alvarado (D)

Senate District 7:                                              Paul Bettencourt (R)

Senate District 8:                                              Angela Paxton (R)

Senate District 10:                                            Phil King (R)

Senate District 11:                                            Mayes Middleton (R)

Senate District 15:                                            John Whitmire (D)

Senate District 17:                                            Joan Huffman (R)

Senate District 18:                                            Lois Kolkhorst (R)

Senate District 24:                                            Pete Flores (R)

Senate District 25:                                            Dr. Donna Campbell (R)

Senate District 31:                                            Kevin Sparks (R)

House District 3:                                               Cecil Bell (R)

House District 16:                                             Will Metcalf (R)

House District 18                                              Ernest Bailes (R)

House District 24:                                             Greg Bonnen (R)

House District 31:                                             Ryan Guillen (D)

House District 42:                                             Richard Raymond (D)

House District 61:                                             Frederick Frazier (R)

House District 127:                                           Charles Cunningham (R)

House District 128:                                         Briscoe Cain (R)

House District 129:                                           Dennis Paul (R)

House District 130:                                           Dr. Tom Oliverson (R)

House District 131                                            James Guillory (D)

House District 132                                            Mike Schofield (R)

House District 133:                                           Mano Deayala (R)

House District 134:                                           Ann Johnson (D)

House District 138:                                           Lacey Hull (R)

Houston District 140:                                      Armando Walle (D)

House District 143:                                           Ana Hernandez (D)

House District 145:                                           Christiana Morales (D)

House District 146:                                           Sam Harless (R)

House District 149:                                            Hubert Vo (D)

House District 150:                                         Valoree Swanson (R)

Texas Supreme Court Pl 3                             Debra Lehrmann (R)

Texas Supreme Court Pl 5                             Rebecca Huddle (R)

Texas Supreme Court Pl 9                             Evan Young (R)

Texas Ct of Criminal Appeals Pl 5                Scott Walker (R)

Texas Ct of Criminal Appeals Pl 6                Jesse McClure (R)

Chief Justice 1st Court of Appeals                Terry Adams (R)

1st Court of Appeals                                       April Farris (R)

Court of Appeals Pl 5                                     Clint Morgan (R)

14th Court of Appeals Pl 2                              Kevin Jewell (R)

14th Court of Appeals Pl 9                              Randy Wilson (R)

157th District Court                                          Tanya Garrison (D)

180th District Court                                          Tami Pierce (R)

182nd District Court                                         Rob Jackson (R)

183rd District Court                                          Kristen Guiney (R)

184th District Court                                          Lori De Angelo (R) Dual

184th District Court                                          Katherine Thomas (D) Dual

185th District Court                                          Chris Carmona (R)

208th District Court                                          Heather Hudson (R) Dual

208th District Court                                          Beverly Armstrong (D) Dual

209th District Court                                          Brian Warren (D)

228th District Court                                         Andy Taylor (R)

232nd District Court                                         Joshua Normand (R)

247th District Court                                         Geric Tipsword (R)

248th District Court                                          Julian Ramirez (R)

230th District Court                                          Brad Hart (R)

262nd District Court                                         Tonya Mclaughlin (R)

263rd District Court                                          Amber Cox (R)

270th District Court                                          Michael Landrum (R)

308th District Court                                          Todd Frankfort (R)

309th District Court                                          Jesus Guillen (R)

312th District Court                                          Teresa Waldrop (D)

313th District Court                                          Rachael Leal-Hudson (R)

314th District Court                                         Michelle Moore (D)

315th Juvenile Court                                        Maria Brock (R)

482nd District Court                                        Maritza Antu (R)

Harris County Court 1                                     Nathan Moss (R)

Harris County Court 2                                     Paula Goodhart (R)

Harris County Court 3                                     Leslie Johnson (R)

Harris County Court 4                                     Zachary Gibson (R)

Harris County Court 5                                     Elizabeth Buss (R)

Harris County Court 6                                     Mark Montgomery (R)

Harris County Court 7                                     Mike Monks (R)

Harris County Court 8                                     Erika Ramirez (D) Dual

Harris County Court 8                                     Mark Goldberg (R) Dual

Harris County Court 9                                    Sartaj Bal (R)

Harris County Court 10                                   Dan Spjut (R)

Harris County Court 11                                   Dan Simons (R)

Harris County Court 12                                   Matthew Dexter (R)

Harris County Court 13                                   Lance Long (R)

Harris County Court 14                                   Jessica Padilla (R)

Harris County Court 15                                   Xavier Alfaro (R)

Harris County Civil District Court 55          Latosha Payne (D)

Harris County Judge                          Alexandra del Moral Mealer (R)

Harris County District Clerk                          Chris Daniel (R)

Harris County Treasurer                                Kyle Scott (R)

Harris County Commissioner Pct 2             Jack Mormon (R)

Harris County Commissioner Pct. 4            R. Jack Cagle (R)

Harris County Pct 5, Pl 2 JP                           Bob Wolfe (R)

Harris County Pct 1, Pl 2 JP                           Chris Watson (D)

Ft. Bend 240th District Court                          Edward Krenek (R)

Ft. Bend 328th District Court                          Walter Armatys (R)

Ft. Bend 458th District Court                          Chad Bridges (R)

Ft. Bend County Court at Law 1                    Chris Morales (R)

Ft. Bend County Court at Law 4                    Courtney Rosen Kovach (R)